Gün Öncesi: istihdam raporu, işsizlik oranı, ÜFE

Yazar – Sam Boughedda

Investing.com – Başkan Joe Biden, Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) 180 milyon varillik petrol kullanacağını duyurduktan sonra petrol fiyatları düşse de hisse senetleri Perşembe günü düşmeye devam etti.

Biden, Amerikan seçmenlerinin artan akaryakıt ve ev eşyası fiyatlarından etkilendiğini bildiğinden benzinin pompa fiyatlarıyla mücadele ediyor.

Cuma günü hükümet, Mart ayı istihdam raporunu paylaşacak. Perşembe günü paylaşılan çekirdek enflasyon, ekonomi genelinde fiyatların arttığını gösterse de raporun işgücü piyasasında ilerleme işaretleri olduğunu göstermesi bekleniyor.

Daha düşük petrol fiyatlarına rağmen benzinin pompa fiyatlarının anlamlı bir şekilde düşeceğinin garantisi yok. OPEC+, en azından Mayıs ayında kademeli üretim planına bağlı kalmaya karar verdi.

Bununla birlikte yatırımcılar ilk çeyreğin bitmesinden mutlu olabilir. Teknoloji ve büyük şirketlerin hisselerinin artan enflasyon üzerine düşmesiyle, hisse senetleri 2020’den beri en kötü çeyreğini geçirdi. Rusya’nın Ukrayna’da devam eden savaşı belirsizliğin dozunu artırdı.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. İstihdam raporu

Bugün 1 Nisan ve Mart ayına ait tarım dışı istihdam raporu paylaşılacak. Analistler, 654.000 olan bir önceki aya göre 490.000 iş artışı bekliyor ancak revizyonlar da ilgi odağında olacak.

2. İşsizlik oranı

İstihdam dışında ABD’nin Mart ayı işsizlik oranı bugün paylaşılıyor ve Investing.com tarafından izlenen analistlere göre Şubat ayında raporlanan %3,8’e kıyasla %3,7 olması bekleniyor.

3. ÜFE

Diğer yandan ISM imalat PMI için beklentiler 59 puan olduğu yönünde. Bir önceki okuma 58,6 puandı.

 

Previous Article

Doğal gaza artırım yapıldı

Next Article

BIST şirketlerinden şimdiki haberler

You might be interested in …