Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Yeni enfeksiyon oranlarının ekonomik toparlanmaya zarar verebileceğine dair endişelere rağmen ABD Senatosu’nun 1 trilyon dolarlık altyapı planı ile devam etmesi hisse senetlerini destekledi.

Wall Street’teki hissiyatı kurumsal kazanç raporları da destekliyor. Bu hafta S&P 500 endeksinin dörtte birinin kazanç raporlarının paylaşılacağı büyük bir seri daha geliyor. S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average endekslerinin kapanışa doğru biraz düşüş yaşaması ile Pazartesi günü ticaret zayıf kaldı.

Pazar günü Senato yol, köprü, demiryolu ve yüksek hızlı internet hizmetlerinde kullanmak üzere iki partili bir planı nihayet açıkladı ve bazı milletvekilleri, yasalaşma sürecine bu hafta girdiğini söyledi.

Çin ve ABD’den gelen zayıf ekonomi verileri üzerine Pazartesi günü petrol fiyatları %4 civarı düşüş yaşadı. Talepteki zayıflık – hele ki işyerleri, vaka sayılarındaki artış yüzünden faaliyetlerini düşürmek zorunda kalırsa – ham petrol fiyatları üzerinde baskı yapacak.

ABD’nin imalat aktivitesi Temmuz ayında art arda ikinci kez yavaşladı. Ancak çoğu analistin ilgisi, şimdiye kadar ekonomik toparlanma için bir turnusol testi olan Cuma günkü iş raporunda.

Halk sağlığı yetkililerinin, virüsün bulaşıcılığının yüksek olduğu bölgelerde kapalı alanlarda aşılı olanların dahi maske kullanmaya devam etmesi çağrısında bulunmasının ardından Target Corporation (NYSE:TGT), Kroger Company (NYSE:KR) ve Walmart Inc (NYSE:WMT) gibi büyük perakende şirketleri, artık mağazalarında müşterileri maske takmaya teşvik ediyor.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Büyük ilaç şirketlerinin kazanç raporları

Eli Lilly ve Company (NYSE:LLY) Salı günü kazançlarını raporlayacak. Investing.com tarafından takip edilen analistler, ikinci çeyrek için 6,59 milyar dolar gelir üzerine 1,89 dolar hisse başına kazanç bekliyor.

2. Marriott kazanç raporu

Marriott International Inc (NASDAQ:MAR) için ikinci çeyrek beklentileri, 3,23 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 46 sent kazanç paylaşması yönünde. Analistler, delta varyantının yayılması ile beraber yöneticilerin seyahat endüstrisiyle ilgili açıklamalarını dinliyor olacak.

3. Lyft kazanç raporu

Uber Technologies Inc’e (NYSE:UBER) rakip olan LYFT Inc’in (NASDAQ:LYFT), 699,13 milyon dolar gelir ile hisse başına 24 sent zarar paylaşması bekleniyor. Salı günü kapanış ile beraber rapor sunacak ve analistler, şirketin işe alımlarla ilgili açıklamalarını dinleyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz