Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Perşembe günü borsa yükseldi. Dow Jones Industrial Average ve S&P 500, aylardır en iyi günü yaşama yolundaydı.

Beklenenin biraz üzerinde gelen işsizlik başvuruları, Fed’in ayağını teşvik pedalından çok erken çekeceğine dair korkuları yatıştırdı.

Çarşamba günü Fed, aylık varlık alımlarını Kasım’a kadar azaltmaya başlayabileceğini ve faiz oranlarının da gelecek yıl beklenenden daha hızlı artırılabileceğini söyledi.

Bu durum, faizler arttığında finans şirketlerinin kredi kârlarının artmasıyla fayda görmesinden dolayı günün en iyi performansına sahip olan banka hisselerini destekledi.

Federal harcama ve borç sınırı da piyasaya gölge düşürüyor. Kongre’deki Demokrat liderler, Başkan Joe Biden’in 3,5 trilyon dolarlık sosyal güvenlik programlarını ödemek için Perşembe günü geçici bir anlaşma olduğunu duyurdu ancak detay vermedi.

Hafta başında Meclis Demokratları, hükümeti 30 Eylül sonrasında finanse edecek bir teşvik çıkardı ve borç tavanının bitiş tarihini 2022 sonuna uzattı. Ancak Cumhuriyetçiler, hükümeti kapatmakla tehdit ederek buna karşı savaşacağını söyledi.

Çin’in gayrimenkul devi Evergrande’nin temerrüdüyle ilgili endişeler daha da azaldı. Borcun temerrüde düşme olasılığı, bu hafta dünya genelinde borsaları alt üst etmişti.

Geçen haftaki veriler, okul alışverişi ile diğer tüketici harcamalarının güçlü olduğunun bir göstergesi olarak perakende satışlarda sürpriz bir artış gösterdi.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Sneaker satışları

Investing.com tarafından takip edilen analistlere göre Nike Inc (NYSE:NKE) için beklentiler, ilk çeyrekte 12,46 milyar dolar gelir üzerine 1,12 dolar hisse başına kazanç yönünde.

2. Gemi seyahati şirketi

Carnival (NYSE:CUK) Corporation’ın (NYSE:CCL) üçüncü çeyrekte 535,29 milyon dolar gelir ile hisse başına 1,43 dolar zarar kaydetmesi bekleniyor. Sonuçlar bugün paylaşılacak. Şirket daha önce, gelecek ayın sonuna kadar filosunun %50’sini denize indirmek ve yolcularla birlikte yola çıkmak istediğini söylemişti.

3. Yeni konut satışları

Ağustos ayında yeni konut satışlarının 714.000’e yükselmiş olması bekleniyor. Bir önceki hafta 708.000 olmuştu. Rakamlar TSİ 17.00’da paylaşılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz