Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Perşembe günü yatırımcılar, artan Covid-19 vakalarının ABD ve İngiltere’yi kasıp kavurduğu ve ekonomik toparlanmanın ilerleyişini durdurma tehdidi taşıdığı bir ortamda riskten kaçındı.

10 yıllık ABD tahvil getirisi, bir nebze toparlanmadan önce Şubat ayından beri gördüğü en düşük seviyeye indi. Getiri oranları fiyatlarla ters yönde hareket eder. Oranlarda görülen son düşüş hareketleri, ekonomik faaliyette artış ve büyüme beklentilerinin azaldığı ve yatırımcıları, tahvillerdeki ayı bahislerinden çıkmaya zorladığı bir zeminde yaşandı.

Büyüme görünümü, ilk olarak Hindistan’da keşfedilen delta varyantının yayılmaya devam etmesiyle vaka sayılarındaki artış ile de zarar gördü. ABD’nin halk sağlığı yetkilileri, düşük aşılama oranlarına sahip toplumları aşı olmaya çağırdı.

Düşen tahvil getirileri normalde teknoloji hisseleri için iyi olsa da Perşembe günü öyle olmadı. Facebook (NASDAQ:FB) ve Microsoft (NASDAQ:MSFT) gibi devler düşüş yaşadı.

Kripto paraya karşı hassas olan hisseler de bitcoinde yaşanan düşüşten etkilendi.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Tahvil getirileri

Gözler Hazine piyasasında. 10 yıllık ABD göstergesi, küresel ekonomideki toparlanma temposuna ilişkin endişelerin artıp yatırımcıları güvenli limanlara yöneltmesiyle Perşembe günü %1,25’e düştü.

Aşılama hızlanıp insanlar iş ve seyahatlere dönse de hızla yayılan delta varyantı, büyüme ve enflasyon hedeflerini dengelemede politikacıların, bankacıların ve ekonomistlerin başını ağrıtıyor.

Japonya Tokyo’da olağanüstü hal ilan etti.

2. Enerji hisseleri

Küresel ekonomik büyüme endişeleri tekrar canlanırken enerji hisseleri de zayıf seyrediyor. Chevron Corp (NYSE:CVX), Exxon Mobil Corp (NYSE:XOM) ve Royal Dutch Shell (LON:RDSa) PLC ADR (NYSE:RDSa), baskıyı hisseden isimler arasında.

Ham petrol yükseldi. Stok raporunun geçen hafta stoklarda düşüş yaşandığını göstermesinin ardından WTI 73 dolar civarında işlem görürken Brent 74 dolardan alıcılandı.

3. Çılgınlık bitti mi?

AMC Entertainment Holdings Inc (NYSE:AMC) ve GameStop Corp (NYSE:GME) hisseleri, Perşembe günü düşüş yaşadıktan sonra sadece öğleden sonra toparlanabildi. Ancak yatırımcıların, revaçta olan hisse senetlerindeki rallinin bitip bitmediğini tartışması üzerine daha çok volatilite bekleniyor.

AMC 2 Haziran günü 72,62 dolar ile 52 haftanın yükseğini gördü, o zamandan beri de 47 dolar civarına düştü. Bu düşüş, yatırımcıların sabit fon artırımı konusunda yaşadığı hayal kırıklığından da beslendi. İki gün önce şirket, buna benzer 25 milyonluk bir hisse satışını iptal etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz