Gün Öncesi: toptan satışlar, petrol kuyuları, Kongre tatili

Muharrir – Sam Boughedda

Investing.com – Yatırımcılar, Fed’in para siyasetini sıkılaştırma planlarıyla ilgili sinyallerine odaklanırken Perşembe günü pay senetleri müspet kapattı.

Fakat artık beşerler bahar tatiline çıkarken piyasa sessiz bir periyoda giriyor. Bu ayın sonunda büyük şirketlerin kar raporları bekleniyor.

Seansın başlarında düşüş istikametli karışık seyreden borsayı, taban alımı yapan yatırımcılar yükseltmiş üzere görünüyor. Fed, Mayıs toplantısında tahvil alımlarını azaltmaya başlamayı düşünüyor.

Analistler birinci çeyreğin teknoloji şirketleri açısından düzgün geçmiş olacağına inanıyor fakat yükselen tahvil getirileri, yatırımcı ivmesini bir nebze düşürebilir.

Takvimde ayrıyeten Berkshire Hathaway B’nin (NYSE:BRKb) iki yıl sonra birinci defa Mayıs ayında yüz yüze yapılacak olan yıllık toplantısı var. Aktiflik çoklukla Buffet ve onun uzun vakittir yardımcısı olan Charlie Munger’in cümbüş, alışveriş ve çılgın yatırım tavsiyeleri ile geçiyor.

Buffett, sigorta şirketi Alleghany Corporation’ı (NYSE:Y) 11,6 milyar dolara aldıktan sonra HP Inc’den (NYSE:HPQ) %11 pay aldığını açıkladı. Tahminen de Omaha’nın kahini için fil avlama dönemi nihayet açılmıştır.

Bugün piyasaları etkilemesi olası üç gelişme:

1. Toptan satış stokları

ABD’nin aylık toptan satış stokları Cuma günü paylaşılacak. Analistlerin varsayımı %2,1 puan olarak gerçekleştiği istikametinde. ABD’deki toptan satışçıların stoklarında tuttuğu malların toplam pahasındaki değişimin ölçümü için bir evvelki okuma %0,8’di.

2. Ömür belirtisi

Petrol eserleri talebinin kıymetli bir göstergesi olarak düşünülen ABD Baker Hughes petrol kuyusu sayımı da gün içinde paylaşılacak. Investing.com’un takip ettiği datalara nazaran son sayım 531’di.

3. Kongre tatili

Lider Joe Biden’in Yargıtay adayı Ketanji Brown Jackson, yüksek mahkemede birinci Siyahi bayan yargıcı olduktan sonra Kongre, kimi işleri askıya alarak tatile çıkıyor. Kalan işler ortasında Biden’in, Lider Jerome Powell’ın ikinci misyon periyodu de dahil olmak üzere Fed adaylarının ve Senato’da takılıp kalan COVID-19 planlarının finansmanının onaylanması da var.

Previous Article

Brezilya piyasaları kapanışta yükseldi; Bovespa 0,54% paha kazandı

Next Article

Gün Öncesi: toptan satışlar, petrol kuyuları, Kongre tatili

You might be interested in …