Yazar: Christiana Sciaudone

Investing.com – ABD hisseleri dün neredeyse tüm günü kırmızı bölgede geçirdi. Perakende satışlardaki düşüş ve üretici fiyatlarındaki artış, Fed’in faiz kararı öncesinde hissiyatı baskıladı.

Fed’in olağan toplantısı dün başladı ve merkez bankasının Çarşamba günkü açıklamada faizleri ve aylık tahvil alım temposunu değiştirmediğini duyurması bekleniyor. Ancak bizim gerçekten beklediğimiz şey, bankanın enflasyonla ve tahvil alımlarını azaltma olasılığıyla ilgili düşünceleri.

Tüketici fiyatlarının 2008’den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye yükselmesinden bir hafta sonra dün yayınlanan veriler, toptan satış enflasyonunun rekor seviyelere çıktığını gösterdi. Peki bu geçici mi? Zaman gösterecek dostlarım.

Anma Günü’nün olduğu hafta hayal kırıklığı yaratan talebe rağmen benzin talebinde artış beklentisi üzerine petrol fiyatları üç yılın en yükseğini gördü.

Jeopolitik gündemde ise dünya, Başkan Joe Biden ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin görüşmesini izlemek için patlamış mısırlarını hazırlıyor. Medeni ve barışçıl bir söylem umut ediyoruz.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme şöyle:

1. Karar günü

Fed ve Jerome Powell baş köşede. Faizler muhtemelen aynı kalacak. Herkes, politikacıların azaltım konusunu tartışmaya ne zaman başlayacağına, enflasyondaki son artışların hala “geçici” olup olmadığına ve genel toparlanmanın nasıl gittiğine dair ipuçları arayacak. Karar sonrasında da Powell, TSİ 21.00’da soruları alacak.

2. Konut başlangıçları

Konut piyasasının sağlığına ilişkin veriler yayınlanacak. Konut başlangıçları Nisan ayında gördüğü 1,57 milyondan 1,63 milyona yükselmesi bekleniyor. İnşaat izinleri ve MBA mortgage başvuruları da yayınlanacak veriler arasında.

3. ‘Katille’ buluşma

Biden ve Putin İsviçre Cenova’da ilk yüz yüze toplantısını yapacak. Biden’in, bu yılın başlarında yaptığı bir röportajda Putin’e “katil” demiş olmasından dolayı görüşme garip geçebilir. Tartışılacak gündemler listesinde yaptırımlar ile siber saldırıların üst sıralarda olmasını bekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz