Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 19.320 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 216 kişi olarak açıklandı.

Sağlık Bakanı Koca: Okullar ve üniversiteler için gereken PCR testleri Devlet Hastanelerinde ücretsiz yapılabilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız .

Erdoğan: Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğiti başlamasıyla, henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını
isteyeceğiz .

Erdoğan: Aşı olmayan üniversite öğrencilerimizin ve çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz. Uçak ve şehirlerarası yolculuk, konser,
sinema gibi toplu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız .

BDDK, dijital bankacılıkta standartları belirleyen “Dijital Bankaların Faaliyet Esasları İle Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik Taslağı’nı resmi
internet sitesinde yayım ladı.

İngiltere Sağlık Bakanı, takviye 3. doz Covid aşı programının uygulanacağını ve muhtemelen gelecek ay başlayacağını açıkladı.

Ne Olacak?

Yurtiçinde Merkezi Hükümet Borç Stok’u açıklanacakken, İngiltere’de Perakende Satışlar, Almanya’da ise ÜFE verileri ön planda olacak.

NATO, bugün Afganistan için toplanacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Afganistan konusunu bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek

Jackson Hole Toplantısı 26 – 28 Ağustos’ta gerçekleşecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz. BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Çarşamba akşamı FOMC toplantı tutanakları yayımlandı. Fed yetkililerinin hepsi enflasyonun geçici olduğu görüşünde hemfikir olurken, varlık alımlarının azaltılması konusunda görüş ayrılıklarının olması risk iştahını zayıflattı.

BİST100 endeksi de dün küresel piyasalara paralel negatif seyretti. Delta varyantı endişelerinin yanı sıra dün yayımlanan FOMC Tutanaklarına göre Fed üyeleri faiz konusunda hemfikir olsa da varlık alım programları konusunda anlaşamamaları piyasaları baskıladı. BİST100 endeksi 1.433 seviyesine kadar
geri çekildi. BİST100 endeksindeki satışların kısa vadeli olduğunu ve Dolar / TL’deki yükselişe paralel panik satışı olduğunu düşünüyoruz. Küresel risk iştahının düşük olmasına rağmen BİST100 endeksinin 60 g HO’nun geçtiği 1.415 seviyesinin üstünde kaldığı sürece kısa vadeli hedefimiz olan 1.500’ü yakından takip edeceğiz.

Dolar / TL tarafında ise yükseliş hakimdi. Haziran ayında Fed Başkanlarının ‘şahin ile güvercin’ tutum arasında gidip gelmesi ile rekor kırıp, Temmuz ayında düşüşe geçen veAğustos ayında ise Erdoğan’ın faiz açıklamaları ile yükselen Dolar / TL, geçtiğimiz hafta TCMB’nin politika faizinde değişikliğe gitmeyerek %19,00’da sabit tutması, Türkiye’nin Güney Kore Merkez Bankasıyla Swap Anlaşması imzalaması ile kurda tekrar geri çekilme yaşamıştı. Bu haftaya ise sakin başlayan kur
FOMC tutanakları ile tekrar yükselişe geçti. FOMC Tutanaklarına göre Fed üyeleri faiz konusunda hemfikir olsa da, varlık alım programları konusunda anlaşamamaları gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini baskılıyor. Y ayımlanan tutanaklarda varlık alımlarının azaltılmasına bu yıl içinde başlanabileceği olasılığının artması sonrası Dolar / TL 8,55 seviyesini gördü.

TCMB tarafından haftalık olarak yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar geçen hafta net 77,9 milyon dolar hisse alırken, 45,2 milyon dolar tahvil sattı. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 12 milyon dolar artarak 232,2 milyar dolara yükseldi. ABD’de haftalık işsizlik başvuruları açıklandı. Başvurular, önceki haftaya göre 29.000 düşüşle 348.000 oldu. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları dört hafta üst üste düşüş kaydederek salgın döneminin en düşük seviyesine indi.

Kaynak: İnfo Yatırım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz