İngiltere sabit kripto varlıklarla ilgili planlarıyla kripto merkezi olma yolunda

Investing.com – Birleşik Krallık İktisat ve Maliye Bakanlığı, kripto paraların benimsenmesine yönelik son derece değerli planlardan bahsetti. Bakanlık, sabit kripto varlıkların Krallık sonları içerisinde bir ödeme aracı olarak kullanılmasını konusunda gerekli yasal değişiklikleri gerçekleştirmek istiyor. 

Bakanlık, sabit kripto varlıklarla ilgili planlarının yanında NFT dalıyla ilgili yaptığı açıklamalarla da dikkatleri üzerine çekti.

Birleşik Krallık Hazinesi kripto paraları benimsemenin yollarını arıyor

Bu yılın başlarında Hazine, kripto paralar ve sabit kripto varlıkları araştırmak ve maddelerle denetim altına almak üzere bir danışman şurası oluşturmuştu. Kurum, şu an kimi kripto varlıkların ve Blockchain teknolojisinin finans bölümünü dönüştürmek ve tüketiciler için yeni yatırım yolları sunmak ismine kullanılabileceğini düşünüyor. 

Kripto kesimine yönelik yararlar lisana getirilirken Hazine Departmanı, kripto sanayisindeki tüketicilere yönelik riskler üzerinde titizlikle durmaya devam ediyor. Ayrıyeten kripto varlıkların mevcut finansal sistem üzerindeki tehditlerin de varlığından bahsediliyor. Fakat Hükümet, mevcut riskleri en aza indirebilecek gerekli düzenlemeleri getirerek kripto bölümünden azami yararın nasıl elde edilebileceğini konusunda bir çalışma talep ediyor. 

İngiltere Kraliyet Darphanesinden NFT talebi

İngiltere Hazine Bakanı Rishi Sunak, İngiltere Kraliyet Darphanesinden NFT oluşturmasını talep etti. Bakan, bu NFT projesiyle ülkenin ileriye dönük yaklaşımını ortaya koyabileceğini ve kripto paraların benimsenmesi konusundaki kararlı olduğunu göstereceğini lisana getirdi.

Darphane tarafından geliştirilmesi planlanan NFT’nin bu yaz piyasa çıkabileceği konuşulurken kripto varlığın İngiltere için ileriye dönük yaklaşımın bir simgesi olması düşünülüyor.

Rishi Sunak, yaptığı açıklamada gayesinin İngiltere’yi bir kripto merkezi haline getirmek olduğunu söylerken aldıkları tedbirlerin bu alandaki firmaları, ülkeye çekeceğini ve büyümeye yardımcı olacağını düşündüğünü söyledi. 

İngiltere Hazine Bakanı Rishi Sunak’ın kripto para sanayisiyle ilgili olumlu ve ileriye dönük planlarına karşın İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey, kripto paralarla ilgili olumsuz halini sürdürüyor. Bailey, kripto varlıklarla ilgili son yaptığı açıklamada bu cins varlıkların dolandırıcılıkla irtibatlı olduğunu lisana getirdi. Bu görüşünü ise son yıllarda birçok cürümlünün kripto para yoluyla fidye talep etmesine bağladı. 

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

Çin konteynerleri, Alman limanlarında rekor kırdı

Next Article

ABD kurumları kripto borsalarını düzenlemek için bir arada hareket edecek

You might be interested in …