Intel, etraf dostu Bitcoin madencilik çipleri üretecek

Investing.com – Blockchain alanında pazar hissesini artırma gayretinde olan Intel (NASDAQ:INTC), iş ispatı kripto varlık madenciliği için ikinci jenerasyon çipinin tanıtımını yaptı.

Intel, Blockscale ismini verdiği yeni teknolojisiyle Bitcoin madenciliğini güç açısından daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Yapılan basın açıklamasında şirket, Intel Blockscale ASIC isimli yeni, özelleştirilmiş entegre devresinin ayrıntılarını anlattı. Yeni jenerasyon çiğin Blockchain hash süreçlerinde güç açısından tasarruf tahlili olarak görülürken kripto madenciliğinde bir ihtilal olarak nitelendiriliyor.

İkinci kuşak madencilik çipinin 580 GH/s’ye kadar çalışma suratına ve 26 J/TH’ye kadar güç verimliliği sağlama üzere kimi özellikleriyle Bitmain’in Antminer S19J’sinden daha güç verimli çip seti olacağından bahsediliyor.

Intel Blockchain ve İş Tahlilleri Lideri Jose Rios, yeni kuşak ASIC’in iş ispatı kullanan Blockchain’ler ve bilhassa Bitcoin için bir oyun değiştirici olacağını belirtti. Rios, Intel Blockscale ASIC’in Bitcoin madencilik şirketlerinin önümüzdeki yıllarda hem sürdürülebilirlik  hem de hash oranının ölçeklendirmesine yardımcı olacağını düşünüyor.

Intel’in yeni çipleri 2022 yılı 3. çeyrekte kullanılmaya başlanacak

Intel’in yeni jenerasyon Bitcoin madencilik çipinin 2022 yılının 3. çeyreğinden itibaren kullanıma sunulması bekleniyor. Yeni kuşak çipin birinci kullanacak olan şirketler ortasında Hive Blockchain, GRIID Infrastructure, Block Inc. ve Argo Blockchain üzere kripto şirketleri bulunuyor.

Intel, sonuç olarak madencilerin çok güç tüketen GPU’ları kullanmaktan kaçındığı ve daha yüksek güç tüketimi olmadan operasyonlarını genişletme eforu içinde olduklarını kıymetlendirerek çalışmalarını bu doğrultuda kanalize ediyor.

Intel’in güç verimli çip üretim eforları, son günlerde gündeme gelen Bitcoin başta olmak üzere iş ispatı konsensüs düzeneğini kullanarak üretiminde yüksek güç tüketimine sahip kripto varlıklarla ilgili telaşların yanında geliyor. 

Dünya çapındaki kripto madencilik tesisleri, kripto para madenciliği güç verimli tahliller için çalışmalarına devam ederken geçen hafta Greenpeace’in önderliğinde aktivist kümeler Bitcoin’in üretim düzeneğinin iş ispatından çevreci bir model olan pay ispatına geçmesini öneren bir kampanya başlattı. Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen ise kripto alanından kampanyanın en büyük destekçisi olarak öne çıktı. 

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

BIST şirketlerinden aktüel haberler

Next Article

Merkez Bankası 20 yılın doruğuna çıkan enflasyonu kıymetlendirdi

You might be interested in …