JPMorgan’a nazaran kripto paraların ödeme aracı olarak talebi azalıyor

Investing.com – JPMorgan (JPM) global ödeme lideri Takis Georgakopoulos, kripto paraların ödeme aracı olarak kullanımının bilhassa son altı ayda büyük ölçüde azaldığını söyledi.

Dün Bloomberg’e röportaj veren Georgakopoulos, müşterilerinin kripto ödemeleri konusunda 6 ay öncesine kadar yüksek talebe sahip olduğunu, fakat şu an talebin epey düştüğünü söyledi. Buna karşın bankacılık devi, kripto ödeme yolunu kullanmak isteyen müşterilerini desteklemeye devam edecek. 

Kripto para dalı 2022 yılında önemli bir geri çekilme yaşayarak toplam bedelde 2 trilyon dolar kadar bir fon çıkışı gördü. Bunun yanında birçok kripto şirketi, iflasını açıklayarak kuvvetli süreç devam etti.

JPMorgan tokenize edilmiş varlık dalına inanıyor

Ancak JPMorgan, yapılan açıklamalara nazaran tokenize edilmiş varlık bölümünün büyüyeceğini iddia ediyor. Bu kestirime nazaran siyaset izleyen banka, yakın vakitte İngiltere merkezli dijital varlık teşebbüsü Ownera ile bir iş birliğin girdi, ayrıyeten geçtiğimiz Mayıs ayında teminat ödemeleri için Blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. 

Kripto paraların oyun kesiminde kullanım alanının giderek artmasına da dikkat çeken Georgakopoulos, yeni fırsatlara kapı açan Metaverse bölümünün, klâsik oyun kesimi için kıymetli bir alan olacağını düşünüyor.

Kripto para ile ödeme sağlayan şirketler ortasında baskın olan Jack Dorsey’nin şirketi Block, son 3 aylık bilanço sayılarına nazaran Bitcoin süreçlerinden elde edilen gelirin %34 düşerek 1,79 milyar dolar gerilediğini duyurmuştu. Bu düşüş, kripto para piyasalarındaki geri çekilmenin ödemeler sistemine tesirinin kıymetli bulgularından biri olarak görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Şanghay, toplam fiyatı 1,8 trilyon yuan olan 8 altyapı projesi başlattı

Next Article

ABD piyasaları kapanışta düştü; Dow Jones Industrial Average 1,01% paha kaybetti

You might be interested in …