Investing.com – Kripto para piyasası bugün oldukça güçlü bir performans gösteriyor. Piyasanın toplam hacmi son 24 saatte %3,15 artış gösterdi ve 2,28 trilyon doların üzerine çıktı. Bu haberin yazıldığı sırada Bitcoin fiyatı günlük %2 yükselişle 57.900 dolara gelirken ilk 10’un bugünkü yıldızı Ethereum, %9’a yakın tırmandı ve 3.164 dolardan işlem görüyor.

ETH bugün 3.200 doların üzerine dokundu ve tüm zamanlar rekorunu kırdı. XRP ise %0,3’lük hafif bir düşüşle 1,56 dolara gerilerken ilk 10’un düşüş yaşayan tek üyesi konumunda.

Piyasa değerine göre ilk 100 kripto para arasında günün performanslarına bakalım. Bu liste TSİ 18.20’de hazırlanmış olup son 24 saatteki değişim oranları dikkate alınmıştır.

En çok yükselen kripto paralar

  1. Waves (WAVES): +%38, $33,75
  2. OMG Network (OMG): +%14, $8,93
  3. Maker (MKR): +%13, $5.571

En çok düşen kripto paralar

  1. BakeryToken (BAKE): -%11, $7,00
  2. Fantom (FTM): -%9, $0,7346
  3. Ravencoin (RVN): -%6, $0,1901

1- Ethereum 3.200 doları geçti

Dünyanın en değerli alternatif kripto para birimi Ethereum, doludizgin seyrini sürdürüyor. Son 24 saatte %8 değer kazanan kripto para 3.200 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

1 yıllık değişim oranına bakıldığında %1.300 gibi ekstrem bir performans ortaya koyan ETH, geçen sene bugünlerde 208 dolardan işlem görüyordu. Bitcoin ve diğer altcoinlerin de momentum kazandığı günde ETH’nin yılın başından bu yana kazancı %310’a gelirken haftalık getirisi ise %25 seviyesinde. 350 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan ETH’nin kripto para piyasası içerisindeki payı da %16’ya dayandı.

Ethereum ulaştığı piyasa hacmiyle, PayPal ve Nestle gibi dev şirketlerin önüne geçmiş oldu.

Bu rekor seviye ile birlikte Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in de bugün itibarıyla bir milyarder olduğu ifade ediliyor. Buterin’in sahibi olduğu bilinen bir cüzdanda 333 bin 500 adet ETH bulunduğu, bu tutarın ise 3 Mayıs 2021 itibarıyla 1,029 milyar dolara tekabül ettiği bildirildi.

2- Binance Coin 100 milyar dolarlık piyasa hacmini aştı

Günümüzün en popüler kripto para borsası Binance’in kripto para birimi olan Binance Coin (BNB), birkaç saat önce 650 doların üzerine çıkarak rekor tazeledi. 664 dolarda zirve yapan BNB’nin piyasa değeri ise tarihte ilk kez 9 haneli seviyelere ulaştı. BNB’nin bugün itibarıyla piyasa hacmi 100 milyar doları aştı.

Geçen yılın Ekim ayında başlayan boğa koşusu BNB’nin görünümü pek de etkileyici değildi. Bitcoin başta olmak üzere pek çok coin’in çift haneli kazançlar elde ettiği süreçte Binance Coin beklenen patlamayı gerçekleştirememişti. Ancak sonrasında görünümü değişen kripto para, 2021’in ilk iki ayında sekiz kat yükselerek 320 doların üzerine çıktı.

Durgun geçen Mart ayını takiben Nisan ayında yine şahlanan coin, Mayıs ayının hemen başında 664 doları görerek tüm zamanlar rekorunu kırdı. 100 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan kripto para birimlerinin listesinin artık üç üyesi var.

3- Warren Buffet’ın “sağ kolu” Bitcoin’den nefret ediyor

Kripto para endüstrisi hükûmetlerden ve yatırımcılardan destek gördükçe daha çok benimsense de, bu genç piyasaya herkes olumlu bakmıyor. Son olarak, Warren Buffet’ın sahibi olduğu köklü holding’in başkan yardımcılığı koltuğunda oturan Charlie Munger, Bitcoin için oldukça kötümser ifadelerde bulundu.

Berkshire Hathaway’in yıllık hissedarlar toplantısına konuşan Munger, Bitcoin’in basit bir varlık olduğunu ifade ederken kripto para biriminin aşırı oynaklığını ve düzenleme eksikliğini eleştirdi. Munger, Bitcoin’den nefret ettiğini açıkça dile getirirken toplum için iyi bir varlık olmadığını belirtti.

Daha önce veteran yatırımcı Warren Buffet da Bitcoin hakkında negatif görüşlerini alenen dile getirmişti. 2018 yılında Buffet, BTC’nin değersiz olduğunu söylemişti.

4- Güney Koreliler kripto para vergisine karşı kararsız

Kripto para birimlerinin hükûmetler ve merkezî kuruluşlar tarafından kabul görmesi, piyasanın geleceği açısından umut verici olarak yorumlansa da kullanıcılar bu fikirden her zaman hoşlanmıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise kripto paraların kabul görmesiyle beraber vergilendirilmesi de söz konusu olabiliyor.

Güney Kore’nin önde gelen anket firmalarından Realmeter tarafından düzenlenen bir ankete göre Güney Koreli kripto para kullanıcılarının önemli bir kısmı kripto para vergisini destekliyor. Bilindiği üzere ülkede Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak bir vergi düzenlemesi söz konusu.

Ankete katılan 500 kullanıcının %53,7’si kripto para birimlerinin vergilendirilmesini destekliyor. Cointelegraph’ın haberine göre 20 ila 29 yaşları arasındaki katılımcıların %47,8’i kripto vergiye karşı duruyor. Ayrıca kadın katılımcılar erkeklere nazaran vergilendirmeye daha fazla destek gösteriyor.

Nisan ayında başbakan adayı Kim Boo-kyum, vergi yasasını inceleyeceğine dair bir açıklamada bulunmuştu.

5- eBay kripto para birimleri ile ödeme kabul edebilir

Dünyanın en büyük e-ticaret siteleri arasında bulunan eBay’in yakın zamanda kripto para birimleri üzerinden ödeme kabul edebileceği öğrenildi.

Şirketin CEO’su Jamie Iannone, CNBC’ye kısa süre önce verdiği bir röportajda eBay’in ödeme seçeneklerini genişletmek istediğini ve aynı zamanda kripto para birimlerini de ekleme fikrini araştırdıklarını söyledi. Eğer eBay böyle bir hamle gerçekleştirirse PayPal, Tesla, Square ve MicroStrategy ile birlikte kripto paralara yönelik bir hamlede bulunan dev şirketler arasına katılmış olacak.

Kitlesel kabul piyasanın en önemli ateşleyicilerinden biri olarak görüldüğünden, geçen seneden beri kurumsal firmalardan gelen neredeyse her duyurunun ardından piyasada dikkat çeken bir boğa dalgası gerçekleşti.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz