Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Merck (NYSE:MRK) hissesi, deneysel Covid-19 ilacı molnupravir’in umut vaat eden sonuçlar göstermesi üzerine %2,8 değer kazandı.

Onay alırsa Covid için dünyanın ilk oral antiviral ilacı olabilir. Merck, deneylerin enfeksiyondan kaynaklı hastaneye yatış ve ölüm risklerini yarı yarıya azaltabileceğini gösterdiğini söyledi ve bunun üzerine Cuma günü hisseleri %8,4 yükseldi.

Merck “mümkün olduğunca kısa sürede” ABD’de acil durum kullanım ruhsatı almayı düşünüyor.

Şirket ilacın Gamma, Mu ve virüs varyantlarının en bulaşıcı olanı Delta’da tutarlı bir etkinlilik gösterdiğini söyledi.

Merck, ilacı yapmak için hammadde tedariki konusunda Hindistan ve diğer bazı bölgelerle zaten sözleşme yaptı.

Şirket 2021 sonuna kadar 10 milyon kür ve 2022 yılında da daha fazlasını üretmeyi bekliyor. Onayların verileceği varsayımı ile mevcut bir anlaşmaya göre ABD hükümetine yaklaşık 1,7 milyon kür tedarik edecek.

İlacın gösterdiği potansiyel, Çin’de ilk vakanın tespit edilmesinden iki yıl sonra dünyanın başına bela olmaya devam eden hastalığın daha hızlı tedavi edileceğine yönelik umutları artırdı. Gelişmekte olan dünyanın çoğunda aşılama oranları, zengin ülkelerin gerisinde kalırken ilacın tablet şeklinde üretilmesi, dağıtılması ve uygulanmasının daha kolay olması ile Covid-19’a karşı mücadelede önemli bir destek olabilir.

İlacın pazarlama haklarını alması durumunda en olumsuz etkilenecek olan Covid-19 aşı üreticilerinin hisseleri, Merck haberleri üzerine Cuma günü önemli ölçüde düşüş yaşadı. kayıpları Pazartesi günü de devam etti.

BioNTech (NASDAQ:BNTX), Moderna ve Novavax (NASDAQ:NVAX), piyasa öncesinde %1,5 ila %3 arasında kayıp yaşadı. Pfizer (NYSE:PFE) ve Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) %0,8 ve %0,3 değer kaybederek Covid aşılarının, gelir paylarında ufak bir bölümü oluşturduğunu gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz