Meta, Metaverse için token geliştirme planlarına başladı

Investing.com – Geçtiğimiz yıl Meta markası altında tekrar yapılanan Facebook’un ana şirketi, yeni kripto varlık projesi olarak Metaverse’te kullanılmak üzere token geliştirme olasılıklarını araştırıyor. 

Meta, geçtiğimiz yıllarda gündemine aldığı sabit kripto varlık projesi Diem’i sonlandırdıktan sonra yeni bir token projesi için çalışmalara başladı.

Financial Times’ın haberine nazaran Meta’nın Roblox oyunu için ROBUX’a benzeri merkezi bir uygulama içi token geliştirme planı bulunuyor. Lakin bu projenin bir kripto para olmayacağı ihtimali üzerinde de duruluyor. Bunun yanında haber kaynağı, şirket notlarına ve anonim kaynaklara atıfta bulunarak Metaverse ekosisteminde kullanılacak çeşitli tokenlerin geliştirilmesinin araştırıldığını da belirtirken çalışmaların şimdi birinci kademede olduğu ve projenin değişebileceği yahut bırakılabileceği konusunda uyarıyor.

Metaverse aleminde rekabet tüm süratiyle devam ediyor. Web 3.0 şirketleri, Meta’nın uğraşlarından başka olarak açık kaynaklı geliştirmelerine devam ediyor. Animoca Brands’in idare heyeti lideri Yat Siu ise Meta’nın kapalı bir Metaverse inşa etme niyeti olduğu için sanal alemin gelişiminde şirketin bir tehdit oluşturduğunu argüman etmişti.

Meta’nın yeni token projesi şimdi bir söylenti evresinde olsa da kaynaklar, Metaverse aleminde kullanıcılar ve NFT’lerle etkileşime girilebilmesi için bir kripto varlığın gerekliliği üzerinde duruyor. Lakin bu kripto varlığın Facebook’un eski projesi Diem olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

Diem isimli sabit kripto para projesi, 2019 yılında duyurulduktan sonra düzenleyici pürüzüne takılıp ilerleyememişti ve projenin tamamı fikri mülkiyetiyle birlikte kripto odaklı yatırım bankası Silvergate’e satıldı.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

Prizma’dan %100 bedelli sermaye artırımı

Next Article

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

You might be interested in …