Micron, data merkezlerinden gelen talebin görünümü desteklemesiyle bedel kazandı

Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Micron Technology (NASDAQ:MU) Çarşamba günü piyasa öncesinde %4 yükseldi. Şirket, devam eden çeyrek için güçlü bir tahminde bulunarak veri merkezlerinden gelen talebin hâlâ güçlü olduğunu gösterdi.

Şirket, üçüncü çeyrekte satışların 8,9 milyar doları bulabileceğini söyledi. En kötü ihtimalle 8,5 milyar dolar olsa da bir yıl öncesine göre yine de yüksek olacak. Hisse başına düzeltilmiş kârı, 2,47 doları bulabilir ve en az 2,45 dolar olacak.

Çeyrek dönemlik brüt marjı, düzeltilmiş bazda %47-49 arasında görülüyor.

Bloomberg’in CEO Sanjay Mehrotra’dan aktardığına göre Micron, 2022’de rekor bir yıl bekliyor. “Nihai pazar talebimiz güçlü, müşteri talebimiz güçlü ve arz kısıtlı.”

Hafıza kartları artık bilgisayar ve akıllı telefon gibi geleneksel ürünlerin dışında TV, bulaşık makinesi gibi tüketici cihazlarının geniş bir yelpazesinde kullanılıyor. Bu da Micron’un, PC pazarı yavaşlasa bile büyümeye devam etmesine destek oldu.

Micron’un son büyümesinin büyük bir kısmı, veri merkezlerine çip tedarik etme işinden geliyor. Şirketler müşterilere daha hızlı ve daha iyi hizmet vermek için dijital ekosistemlere yoğun yatırım yaptıkça bu altyapı patlama yaşadı.

Veri merkezi geliri ikinci çeyrekte %60’tan fazla büyüdü. Fabrika ve güvenlik sistemlerinin otomasyonu, endüstriyel satışlardaki %60’lık büyümenin gerisinde kaldı. Otomobil geliri yeni rekor kırdı.

Mehrotra, Rusya-Ukrayna savaşının üretim hacimlerini herhangi bir şekilde etkileme olasılığını dışlamakla birlikte o bölgenin, çiplerde kullanılacak bazı gaz ve minerallerin tedarik kaynağı olduğu düşünülürse maliyetlerin artabileceğini söyledi.

3 Mart’a kadarki çeyrek dönemde Micron’un geliri %25 büyüyerek 7,79 milyar dolara ulaştı. Net geliri 2,26 milyar dolar ile bir yıl önceki seviyenin üç katını aştı.

Previous Article

Türkiye ve Özbekistan ortasında 10 muahede yapıldı

Next Article

Barış umutları kırılıyor, Almanya gaz krizinde, gözler Lululemon’da – Piyasalarda neler oluyor?

You might be interested in …