Yazar: Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü Asya’da petrol düşüş yaşadı. Çin’de yavaşlayan bir ekonomik toparlanma yaşandığı endişesi, yakıt talebi görünümünü gölgeledi. Yatırımcılar ayrıca OPEC+’nın üretimi artırmasını bekliyordu.

Brent %1,05 düşüşle 74,62 dolar olurken WTI %0,92 kayıpla 73,27 dolara geriledi.

Çin’in Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi (PMI), Temmuz ayında 50,3 puanda gelerek beklentilerin altında kaldı. İmalat ve imalat dışı PMI okumaları 50,4 ile 53,3 puanda gerçekleşti.

Daha yüksek hammadde maliyetleri, ekipman bakımı, yaşanan son sel olayları ve Covid-19’un son salgını, ülkedeki iş faaliyetlerini baskıladı ve yaklaşık bir buçuk yılın en düşük büyüme temposuna yol açtı.

OANDA kıdemli analisti Edward Moya, Reuters’e yaptığı açıklamada “Çin Asya’daki ekonomik ilerlemenin başını çekiyor ve düşüşler devam ederse endişeler artacak ve küresel görünümde önemli gerilemeler yaşanacak… ham petrol görünümü sallantıda ve muhtemelen dünya genelinde aşılamada ilerleme olmadıkça da düzelmeyecek” dedi.

OPEC+’nın Temmuz ayı petrol üretiminin, 2020 Nisan ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştığı bildirildi. Grup, 1 Ağustos’tan itibaren var olan üretim kesintilerini daha da azaltacakken Suudi Arabistan, gönüllü üretim kesintilerini yavaş yavaş bitirecek.

Salgın cephesinde: küresel günlük vaka sayıları artmaya devam ediyor. Ancak daha yüksek aşılama oranlarının, 2020 yılında yakıt talebinde görülen sert düşüşlere yol açacak kadar katı tedbirler uygulama ihtiyacını önleyebileceği bekleniyor.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü direktörü Anthony Fauci’nin Pazar günü yaptığı açıklamaya göre ABD karantina emri çıkarmayacak ancak Delta varyantı günlük vaka sayılarını artırdıkça “her şey daha da kötüye gidecek”.

Hindistan’ın Temmuz ayı günlük benzin tüketimi, salgın öncesi seviyeleri aştı. Ülkedeki eyaletler Covid-19 tedbirlerini gevşetirken motorin satışları düşük kaldı, bu da endüstriyel faaliyetin zayıf olduğunun bir göstergesi.

Diğer yandan ABD ve İngiltere’nin Pazar günü yaptığı açıklamalara göre İran, Perşembe günü Umman kıyısında İsrail idaresindeki petrol ürünleri tankerine yapılan saldırının sorumlusu olabilir. Saldırıda bir İngiliz ve bir Rumen ölürken ABD ve Birleşik Krallık karşılık olarak ortaklarla birlikte çalışma sözü verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz