Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar, Salı günü Avrupa’da yükseldi. Küresel güvenli liman, COVID kaynaklı küresel ekonomik yavaşlama endişelerinin yanı sıra Afganistan’da artan siyasi kargaşadan da destek aldı.

Doların diğer altı para birimi karşısındaki durumunu izleyen dolar endeksi, 02.55 ET (07.55 GMT) itibarıyla %0,2 artışla 92.757 seviyesinde işlem gördü.

USD/JPY %0,1 artarak 109,31’e gelirken EUR/USD %0,1 düştü ve 1,1764 seviyesine geldi. GBP/USD %0,3 düşüşle 1,3804’e inerken Birleşik Krallık istihdam verileri, İngiliz şirketlerinin maaş bordrolarındaki çalışan sayısı Haziran ayına göre 182.000 artarak pandemi öncesi seviyelerine yaklaşıyor.

ING analistleri bir notta, “Afganistan’daki siyasi gelişmeler, COVID nedeniyle küresel risk ortamının bozulmasına ve Asya’nın büyüme görünümünün yeniden derecelendirilmesine katkıda bulunabilir.” dedi.

Pazartesi günü Çin’den gelen Temmuz ayı endüstriyel üretim ve perakende satışlar verileri beklenenden fazla düştü ve hayal kırıklığı yarattı. Bu da yatırımcıların dünya ekonomisinin büyüme profilini yeniden düşünmesine neden oluyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi COVID-19 salgınıyla uğraşmaya devam ediyor.

Afganistan’daki kargaşa, yeni Taliban rejiminin komşu Pakistan’da ve Asya’nın başka yerlerinde istikrarsızlığı besleyebileceği endişeleriyle her türden güvenli limana yardımcı oldu.

Oturumun ilerleyen saatlerinde Temmuz ayı için ABD perakende satış verisinin endişeleri artırması olası. Tüketici harcamalarının COVID’in yeniden ortaya çıkmasından etkilenmesi muhtemel görülüyor.

Ayrıca ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, günün ilerleyen saatlerinde eğitimciler için bir konuşma yapacak. Ancak bu toplantıda para politikasını ele alması beklenmiyor. Bunun için genel kanı, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan merkez bankası Jackson Hole sempozyumunu beklemesi yönünde.

NZD/USD, Yeni Zelanda’nın son altı ay içinde ilk COVID-19 vakasını raporladıktan sonra ulusal karantina ilan etmesinin ardından %1,3 düşüşle 0,6927’ye geriledi. Gelişme, Yeni Zelanda Merkez Bankasının Çarşamba günkü bir sonraki toplantısında sıkılaştırma politikasını durdurabilir.

Yeni Zelanda Rezerv Bankasının, 2014’ten bu yana ülkenin gösterge faiz oranındaki ilk artışı onaylaması bekleniyor.

AUD/USD, Avustralya Merkez Bankasının son politika toplantısının tutanaklarının yayınlammasının ardından %0,6 düşüşle 0,7291’e geriledi.

Avustralya Merkez Bankası, tahvil alımını azaltma planına bağlı kalarak toplantıda piyasaları şaşırttı. Ancak merkez bankasının ülke genelindeki koronavirüs karantinalarının daha derin bir ekonomik gerilemeyi tehdit etmesi halinde daha fazla politika önlemi almaya hazır olacağını söylediği tutanaklar, daha güvercin bir tondaydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz