Tarım dışı istihdam raporu ışığında dolar yükseldi

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Cuma günü ABD’nin aylık istihdam raporu öncesinde ABD doları yükseldi. Rapor, Fed’in daha agresif sıkılaşma döngüsüne karar vermesine yardımcı olabilir.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 yükselişle 98,465 oldu.

ABD’nin Mart ayına ait {ecl-227||istihdam raporu}} TSİ 15.30’da paylaşılacak ve 500.000 civarı yeni iş imkanı ile işgücü piyasasındaki ilerlemenin devam ettiğini göstermesi bekleniyor.

Bugünkü raporun güçlü olacağına yönelik iyi işaretler var: ADP’den Çarşamba günü gelen veriler, ABD’li şirketlerin Mart ayında 455.000 kişiyi işe aldığını gösterdi. Haftalık ilk işsizlik başvuruları da çok düşük bir seviyede.

ABD Fed Mart ayında faizleri 2018’den beri ilk kez ve 25 puan artırdı. Birçok banka yetkilisi, enflasyonla mücadele nedeniyle Mayıs ayında 50 puanlık daha büyük bir artırımın gerekli olabileceğinin sinyalini verdi.

ING analistleri, “Hâlâ doların bu seviyelerden daha da düşeceğini düşünüyoruz ve piyasalar, tarım dışı istihdam raporu öncesinde daha uzun dolar pozisyonlarını tekrar artırabilir ve bu da Fed’in sıkılaşma beklentilerinin son zamanlarda şahin bir şekilde yeniden fiyatlandırılmasını pekâlâ destekleyebilir.” dedi.

Yatırımcıların bir kez daha devlet tahvilleri arasındaki farklara bakması ile USD/JPY %0,7 kazançla 122,44’e ulaşarak dört seans içindeki ilk artışını yaşadı. Japonya Merkez Bankası Yöneticisi Haruhiko Kuroda, 10 yıllık tahvil getirisi için %0,25’lik hedefini korumaya kararlı olduğunu söylerken Fed faiz artırdı.

Öte yandan Ukrayna’da ateşkes iyimserliğinin, bugünkü yeni müzakerelere rağmen darbe almasıyla bir ayın zirvesi 1,1185’ten düşen EUR/USD %0,1 artarak 1,071’e yükseldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rus gazı alan Avrupalı alıcıların ödemelerini ruble ile yapması için son tarih olarak bugünü belirlemesinin ardından Avrupa’da bir enerji krizi yaşanacağına dair korkular artıyor. Moskova, Avrupa gazının üçte birini tedarik ediyor.

Rusya’nın gaz tedarikiyle ilgili endişelerden zarar görse de İngiltere Merkez Bankasının tekrarlayan faiz artırımları ile destek bulan GBP/USD %0,1 düşüşle 1,3115’e indi.

AUD/USD %0,1 düşüşle 0,7475 olurken USD/CNY %0,2 artarak 6,3553’e yükseldi. Caixin/Markit imalat PMI Mart ayında 48,1’e düşerek 2020 Şubat ayından beri gördüğü en yüksek oranda küçüldü. Bir önceki ay 50,4 puandı.

Morgan Stanley, koronavirüse karşı katı yaklaşımı gerekçesiyle Çin’in 2022 yılı ekonomik büyümesi için tahminini değiştirerek %5,1’den %4,6’ya düşürdü.

Previous Article

Doğal gazın akabinde endüstride kullanılan elektriğe de artırım geldi

Next Article

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

You might be interested in …