Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Tesla (NASDAQ:TSLA) hisseleri Salı günü %2 üzerinde artış yaşadı. Şirketin ikinci çeyrek sonuçları, 1,6 milyar dolarlık düzeltilmiş kârın yanında memnun edici bir sürpriz daha gösterdi – para kazanmak için karbon kredisi satışına olan bağlılığında düşüş yaşandı.

Şirket çevre kredisi satarak 354 milyon dolar elde etti. Bu, geçen yıla göre %17 düşük bir miktar.

Tesla, elektrikli araç üreticisi ve yeşil enerji ekosistemine katkıda bulunan bir şirket olarak düzenleyici karbon kredileri kazanmakta ve bunları enerji ihtiyaçları için fosil yakıtlara dayanan diğer şirketlere satmaktadır.

Tesla uzun yıllar boyunca karbon kredisi satışında iyi kazandı. Ancak diğer şirketler de yenilenebilir kaynaklara yöneldikçe Tesla gibi şirketlerin sattığı bu tarz kredilere daha az ihtiyaç duydular.

Tesla’nın toplam gelirinde karbon kredisi satışından gelen gelirin payı, geçen yıl %7 iken Haziran çeyreğinde bunun yarısından da aza inerek %3 oldu.

Elektrikli araç satışında rekor kırması ile Tesla’nın otomotiv geliri neredeyse ikiye katlandı ve faaliyet geliri de dört kat arttı. Şirket çeyrek dönem boyunca 201.250 araç teslimi yaptı ve çoğu otomotiv şirketinin bu yılki planlarına taş koyan küresel çip kıtlığına rağmen tüm yıl rehberliğini korudu.

Şirket ayrıca Bitcoin varlıklarında 23 milyon dolar zarar etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz