Investing.com – ABD’de enflasyondaki yükselişin hızlanacağı ve Fed’in erken faiz artışına gideceği beklentileriyle 10 Yıllık tahvil faizi 1.78’e çıkarak Ocak 2020 sonrası zirveyi gördü. Tahvillerdeki hareketlilik doları güçlendirdi ve para birimlerinde dolar baskısıyla düşüşler yaşandı.

Fed, FOMC toplantılarında varlık alımlarının devam edeceğini, enflasyondaki yükselişin geçici olacağını ve istihdamdaki desteklerin sürmesi gerektiğini belirtti. Bu açıklamalar ve enflasyonun %5’i aşması piyasalarda erken faiz artırımı beklentilerini düşürdü. Buna paralel tahvil faizi de 20 Temmuz’da 1,13’e gerileyerek Şubat sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Piyasalarda faiz kaygılarının azalmasının ardından risk iştahı güçlendi ve para birimlerinde yükselişler var. Haziran’daki yükselişin ardından Temmuz ayı başında 93,0 seviyesine çıkan ABD Dolar Endeksi, ayı 92,0’den kapattı. Ağustos ayının ilk işlem haftasında endekste zayıf seyir deva ederken gelişen ülke paraları ise yükseliyor.

Küresel fiyatlamaya uyumlu hareket eden TL de 8,50’li seviyelerdeki yatay seyrin ardından 5. günde de yükselişte. USD/TRY kuru bugün 8,30 seviyesi altını test ederek 11 Haziran sonrası en düşük seviyeyi gördü. Kur, Haziran ayı başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi için TCMB Başkanıyla görüştüğünü söylemesiyle 8,80’e çıkarak zirve yaptı, ardından 11 Haziran’da 8,2660’a geriledi, fakat bu düşüş sınırlı kaldı ve kur tekrar zirve tazeledi. Aylık bazda 5 aylık yükselişin ardından Temmuz’u düşüşle kapatan kur, Ağustos’un ilk işlem haftasında %2,5 geriledi. Kurda 8,35 desteği yakından takip ediliyor ve bu destek altı günlük kapanışlarda kademeli olarak 8,0 psikolojik baraja doğru gerileme devam edebilir.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz