Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Uber (NYSE:UBER) hissesi Perşembe günü piyasa öncesinde %4,5 düşüş yaşadı. Platforma şoförleri çekmek ve burada tutmak için verilen daha yüksek teşvikler, şirketi Haziran çeyreğinde kırmızı bölgede daha da derine gönderdi.

Analistlerle yapılan bir görüşmede Uber CFO’su Nelson Chai, piyasalar ikinci çeyrekte yükseldikçe tüketici talebinin şoförlere göre daha hızlı arttığını söyledi.

Uber ikinci çeyrekte şoför teşvik yatırımı olarak 250 milyon dolar harcadı.

Chai, daha yüksek teşvikler nedeniyle marjlar zarar görmesine rağmen şirketin bu yıl çeyrek dönemlik düzeltilmiş FAVÖK karlılığına ulaşabileceğini söyledi.

CFO’ya göre daha çok sürücü geliyor ve gıda teslimat siparişleri de iyi durumda görünüyor.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, ABD, bazı Avrupa bölgeleri ve diğer birçok ülkede yayılan delta varyantının yarattığı tehdidi çok önemsemedi.

Virüse rağmen Haziran-Temmuz arasında brüt rezervasyonlar arttı. New York City, Londra ve Paris’teki müşteriler, 2019 Temmuz ayına göre geçen ay %20 daha çok harcama yaptı.

Brüt rezervasyonlar, yıllık bazda %114 artışla 21,9 milyar dolara ulaştı. Mobilitede brüt rezervasyonlar %184 ve teslimatta brüt rezervasyonlar %85 artış gösterdi.

Geliri %105 artışla yıllık bazda 1,91 milyar dolara ulaşarak iki katından fazla arttı.

Düzeltilmiş FAVÖK, Mart çeyreğinde paylaştığı -359 milyon dolara kıyasla -509 milyon dolar oldu. Bununla birlikte yıllık bazda düzeltilmiş FAVÖK, -837 milyon dolardan 328 milyon dolara yükseldi.

Uber’in Didi ve Aurora’daki özsermaye yatırımlarına yeniden değer biçilmesinden kaynaklanan gerçekleşmemiş kazançlar sayesinde net gelir 1,1 milyar dolar oldu.

Cari çeyrek için Uber, 22 ila 24 milyar dolar arasında rekor brüt rezervasyonlara ek olarak üçüncü çeyrekte düzeltilmiş FAVÖK zararının, 100 milyon dolara yakın olmasını bekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz