Ünlü Müellif Robert Kiyosaki SEC’e karşı uyardı, Bitcoin’e dikkat çekti

Investing.com – Dünyaca ünlü muharrir Robert Kiyosaki, 2023 yılında altcoin’lerin ABD SEC’in düzenlelemerinden ötürü baskı altında kalacağını ve Bitcoin’in piyasadan daha çok ayrışacağını argüman etti.

Zengin Baba Fakir Baba Kitabı’nın muharriri Robert Kiyosaki, vakit zaman kripto para piyasalarına dair yorumlarıyla gündeme geliyor. 2023 yılına girilirken Kiyosaki, Bitcoin’i öne çıkarmasının ve en büyük kripto para ünitesine yatırım yapmasının temel nedeni olarak SEC’in altcoin piyasasını baskılayacağına inanmasına bağlıyor.

Kiyosaki, son paylaşımında Bitcoin’i, altın, gümüş ve petrol üzere emtia sınıfında gördüğünü söyledi. Bitcoin yatırımına ağırlaştığını söyleyen ünlü müellif, SEC’in Bitcoin’i bir emtia olarak görürken öbür kripto para ünitelerini menkul değer olarak sınıflandıracağını sav etti. Bu bakımdan SEC’in düzenlemeleri sonucunda birçok altcoin’in ayakta kalamayacağını düşünüyor. 

Kiyosaki, daha evvelki açıklamalarında bir trader’dan daha çok artık bir Bitcoin yatırımcısı olduğunu lisana getirmişti. Yaklaşan bir piyasa çöküşü konusunda ikazlarda bulunan müellif, muhtemel bir çöküşü öncesi her ne kadar kripto para piyasalarındaki görünüm de olumsuz olsa da kripto yatırımına dikkat çekmeye devam etti. Kiyosaki’ye nazaran bir çöküş sonrası Bitcoin, süratli bir yükseliş ivmesine girebilir. Fakat piyasaki genel görüş, 2023 yılında da düşük düzeylerin devam etmesi istikametinde.

SEC – Ripple davası, yılın birinci çeyreğinde altcoin piyasası için değerli hale gelebilir

Diğer yandan 2023 yılına baskı altında giren kripto para piyasalarında SEC’in düzenleme gayretleri önümüzdeki aylarda daha da ön plana çıkabilir. Bu mevzuda takip edilen en değerli olay,  ABD düzenleyici kurumunun Ripple ile olan dava süreci. SEC – Ripple davasında mahkemeden XRP’nin menkul değer olduğuna dair bir karar çıkarsa bu öteki altcoin’lerin de menkul değer sınıfına girme mümkünlüğünü artıracağından bir çok şirket ve kuruluş bu olumsuz durumdan etkilenebilir. Bu mümkünlüğü kıymetlendiren Robert Kiyosaki, kripto kesiminde emtia olarak kabul edilen Bitcoin’in öne çıkacağı görüşünü paylaştı.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

BIST şirketlerinden aktüel haberler

Next Article

Milyonlarca memur ve emekli 2023 artırımı için bugün açıklanacak enflasyon oranını bekliyor

You might be interested in …