Okulların 9 günlük ara tatile girmesiyle turizmde hareketlilik başladı. Her şehirde yakın rotalar daha fazla tercih edilirken, Antalya, Afyon, Bolu ve Sapanca gibi bölgeler öne çıkıyor.

Antalya, ara tatilde en çok tercih edilen şehir oldu

Antalya, ara tatilde en çok tercih edilen şehir oldu. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Kış tatili için çok erken. Akdeniz bölgesinde kasımda hâlâ denize girmeye elverişli bir iklim söz konusu. Bu nedenle Antalya iyi görünüyor. Bu ara tatil dönemi de ciddi anlamda rezervasyonları etkiliyor ve işe yarıyor” dedi.

Kavaloğlu, Antalya’da ara tatil dönemindeki rezervasyonların, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 arttığını belirterek, “Antalya’da ara tatil döneminde günlük oda fiyatları, 2 bin liradan başlıyor. Fiyatlar, yaz aylarına göre nispeten daha düşük” dedi.

Bolu, Afyon ve Sapanca da öne çıkıyor

Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal ise ara tatil döneminde Kıbrıs, Antalya, Bolu, Afyon ve Balıkesir gibi rotaların öne çıktığını söyledi. Dubai, İtalya, Balkanların da ara tatil döneminde yurt dışında ilgi çeken lokasyonlar arasında olduğunu dile getiren Karayal, “Genel olarak yaz aylarında en çok tercih edilen bölgeler sırasıyla Antalya, Kıbrıs, Bodrum ve Marmaris olarak sıralanırken, bahar aylarında misafirlerin tercihleri değişiyor, Bodrum ve Marmaris listeden çıkıyor. Bolu, Afyon ve Sapanca rotaları öncelikli bölgeler listesine dahil oluyor. Yurt dışında ise Paris ve Disneyland turları, Sharm turları, Dubai turları, İtalya turları ve Balkan turları her dönem çok tercih ediliyor” diye konuştu.

Termal oteller, şehre yakın ve doğayla iç içe olan destinasyonlar tercih ediliyor

Tatilbudur CEO’su Onur Otruş, ara tatile özel rotaların belirlendiğini söyledi. Termal oteller, şehre yakın ve doğayla iç içe olan destinasyonların tercih edildiğini belirten Otruş, “Temiz hava ve yeşillikle buluşmak isteyenler için Sapanca, yılın her mevsimi ayrı bir atmosfere bürünen Abant, yeşilliğin içinde serinlik sunan Yedigöller için her bütçeye uygun fiyatlar ve ödeme seçenekleri bulunuyor” dedi.

Otruş, Karadeniz’in yeşil doğası, geleneksel evleri, yaylaları, tarihi yapılarıyla ziyaretçilerin beğenisini kazandığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma vapuru ile ulaştığı Samsun, Terme, birçok göl ve şelale gibi doğal yapıya sahip Ordu, Trabzon’un tüm güzelliklerini göz önüne seren Boztepe, Giresun gibi farklı atmosferlere sahip destinasyonlar da tercih ediliyor. Afyon, Denizli, Kırşehir, Balıkesir, Yalova ve Bursa’da bulunan oteller de misafirlerin beğenisini kazanıyor.”

İndirimli tatil fırsatları

Turizm sektörü temsilcileri, ara tatil döneminde indirimli tatil fırsatları sunmaya devam ediyor. Tatilbudur, ara tatil döneminde 3 gece 4 gün konaklamalarda yüzde 30’a varan indirimler sunuyor. Tatilsepeti, ara tatil döneminde 4 gece 5 gün konaklamalarda yüzde 20 indirim uyguluyor.