Bitcoin’de yarılanma döngülerinin tesiri giderek azalıyor mu?

Birtakım kripto para analistleri Bitcoin’in dört yılda bir gerçekleşen halving (yarılanma) döngüsünün değiştiğine inanıyor. Analistlere nazaran yarılanmanın tesiri gelecekte azalmaya devam edebilir.

Yarılanma daha evvel 3 sefer gerçekleşti, dördüncüsü ise 5 Mayıs 2024’te yapılacak ve madencilik mükafatları 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşecek. Daha evvel gerçekleşen yarılanmalar sonrasında Bitcoin’de ve altcoinlerde büyük ralliler gerçekleşmişti.

Santiment’ten Alerzio, Bitcoin’in 50.000 dolarlık büyük direnci kırmasını ve bu düzey üzerinde istikrarlı bir halde tutunabilmesini şöyle yorumladı:

Bugüne kadar, Bitcoin yarılanmalarından sonra ekseriyetle fiyatta yükselmeler meydana geldi. Santiment, her yarılanmadan sonra, ağdaki aktivitenin arttığı ve fiyatın tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştığı bir boğa piyasasının başladığını gösteriyor. Bu model, Mayıs 2020’deki en son yarılanmanın akabinde da meydana geldi.

Ekseriyetle iki yarılanma ortasında ani rallilerin akabinde fiyatların düşüşe geçtiği bir düşüş devri de görülüyor. Bunun şimdi 2020 halvinginden sonra olmaması, analistlerin Bitcoin bu döngüden uzaklaşıyor niyetine itiyor.

Analist Willy Woo, yakın vakitte öteki analistleri destekleyici yorumlar yaptı. Woo’ya nazaran dört yıllık döngüler artık olmayacak:

Woo, daha öngörülemeyen ve arz ile talep ortasındaki karmaşık etkileşimin hâkim olduğu yeni bir cins döngü göreceğimizi düşünüyor.

Philip Swift ise Bitcoin’in dört yıllık döngüsünün sadece kırıldığına değil, bu değişimin epeyce uzun bir müddettir devam ettiğine inanıyor:

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır

Previous Article

Ruble, dolar karşısında savaş öncesi düzeye döndü

Next Article

Sırbistan Merkez Bankası, faizi beklentilerin üzerinde artırdı

You might be interested in …