Çin: “Salgın idaresini gevşetmek, salgına göz yummak manasına gelmiyor”

Çin Ulusal Sıhhat Kurulu’nda düzenlenen basın toplantısında yetkililer ve uzmanlar, yeni korona virüs enfeksiyonunun idare seviyesinin indirilmesi hakkında bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Komisyon Lider Yardımcısı Li Bin, salgın hastalığın özelliği, insan üzerindeki tesiri, salgın durum ve gayret çalışmalarına dair şartların karşılanması nedeniyle, salgının değerinin indirildiğini belirtti.

Li, “Son 3 yılda uygulanan sıkı idare sayesinde Çin, dünyanın birçok bölgesini etkileyen 5 dalga salgını atlattı ve patojenliği güçlü olan özgün suş ve varyant suşların yayılmasını önledi, ağır hadiseler ve vefat azaltıldı, aşı ve ilaçların araştırma ve geliştirme çalışması, ayrıyeten tıbbi materyallerin hazırlanmasına vakit kazandırıldı, halkın can güvenliği azami derecede korundu.” diye konuştu.

Salgın ve suşların varyantı durumuna nazaran Omicron’un global çapta yaygın olan bir suş haline geldiğini hatırlatan yetkili Li Bin, enfekte olanların sayısı fazla olmasına karşın ağır hadise ve vefat oranının düşük olduğuna dikkat çekti.

Li, Çin’de aşılanmanın çok yaygın ve halkın sıhhat müdafaa şuurunun yüksek olduğunu söyledi. Üstelik, kademeli tıbbi tedavi sistemi, taban sıhhat ünitelerinin tedavi yeteneğinin artırılması, ağır olaylara yönelik yatak, ICU ve öteki aygıtlarının hazırlanması, tesirli ilaçların seçilmesi üzere önlemler sayesinde Çin’deki salgın tedbire ve denetim gücü yükseliyor.

Li Bin, önümüzdeki günlerde vatandaşların sıhhatinin korunması ve ağır olayların önlenmesine ihtimam gösterileceğini açıkladı. Li, salgın idaresinin gevşetilmesinin salgına göz yumularak gerekli önlemlerin kaldırılacağı manasına gelmediğini, tersine halkın ilaç gereksinimini karşılamak, yaşlı ve çocuk üzere kritik kümeleri korumak, kırsal kesitlerdeki çaba çalışmasını güçlendirmek için harekete geçtiklerini lisana getirdi.

Kaynak: Çin Milletlerarası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Previous Article

Dolar, yen karşısında yükseldi

Next Article

Meksika piyasaları kapanışta düştü; S&P/BMV IPC 1,41% paha kaybetti

You might be interested in …